Parola Problemlerine Son

  • Her girdiğiniz sitede bu site için parolam neydi veya hangisiydi diye düşünüp duruyorsanız,
  • Parolalarınız başkalarınca tahmin edilebilir türden ise,
  • Girdiğiniz her web sayfasında önce “parolamı hatırlat” linkine tıklayıp 1-2 dakika gelecek olan e-posta mesajını bekliyor iseniz

Size müjde! Resim-şifre tabanlı GPEX parola yönetici firefox eklenti programı ile bu problemler ve nice diğerleri sizin artık canınızı sıkamayacak.

Tek yapmanız gereken http://myuceel.etu.edu.tr/gpexv2.1.xpi sitesinden GPEX’in en son sürümünü indirmeniz ve firefox tarayıcınıza eklenti olarak kurmanız. Sonrasında tek bir temel şifre (master password) kullanarak her web sayfası için farklı ve güvenilir parolalar üretmeniz mümkün hale gelecek. Dürüst olmak gerekirse sistemin kullanımında en büyük zorluk daha önceki şifrelerinizi GPEX şifreleri ile değiştirmedeki zorluk. Eğer bu aşamayı geçerseniz GPEX’in kullanımı basit 3 aşamadan ibaret:

  1. Öncelikle ziyaret ettiğiniz web sitesinin password alanına çift tıklıyorsunuz.
  2. Açılan penceredeki görsel alanda sunulan toplam 150 ikondan belli sayıda seçerek (bu ikonların üzerine tıklayarak) GPEX şifresini oluştuyorsunuz
  3. Enter password düğmesine basılması ile birlikte password alanı üretilen şifre ile doldurulacak ve form otomatik olarak gönderilecek.

Biz birbirinden bağımsız 6 ikon seçmenizi öneriyoruz. Eğer ilk başta bu şifreyi unutabileceğinizi düşünüyorsanız küçük bir kağıda bu şifrenizi yazın ve cüzdanınızda veya benzer güvenli bir yerde bu kağıdı saklayın. Yaptığımız kullanıcı çalışması sonrasında şifrenizi kısa zamanda ezberleyeceğinizi (çünkü hatırlamanız gereken sadece bir GPEX şifresi olacak) ve kısa sürede bu kağıt parçasını imha edip en yakın geri dönüşüm kutusuna atacağınızı öngörüyoruz. 

Oluşturulacak olan site parolasını görmek isterseniz açılan pencerede “show password before enter” kutusunu işaretleyebilirsiniz.

SON SÖZ: güvenli ve kullanışlı web gezintileri artık size bir çift tıklama kadar yakın.